Well, I made a trip to Jewel this morning! You didn't think I could go too long without being at Jewel did you?!?! :-)
Last night I was in my basement and going through some stuff (boy am I really stockpiled right now!) and realized that I had a TON of granola bars and fruit snacks (paid $.25/box) so I thought I would share it with the HS band. Tomorrow, they are playing at their first game of the season and I thought this might be a nice treat. There are around 140 kids and as I got everything together, I realized that I would be a few granola bars short. I ran out this morning and got some Nutri Grain bars since they are part of the ConAgra/Kellogg's deal. The 16 count bars have a "sale" price of $6.19 at my store and a preferred price of $4.50. So, I got 4 boxes ($24.76 sale price - $18 preferred price) and 1 can of Hunts tomatoes to get over the $25. I used 2-$1 coupons from the 8/2 Keebler/Kellogg's insert so I paid $17 oop and received $10 back. If this is new to you and confusing, please read the 8/5 post about Jewel catalina deals.
To make this a better deal though - I used 2 coupons from the Fuel for School coupon booklet I found a few weeks back for $2 off store brand coffee when you buy 2 Nutri Grain products. So, I put a couple of different flavors of coffee beans in some bags and hoped I wasn't too much over the $4.00 (which was the value of the 2 coupons). Guess what?!?!?! The coffee was EXACTLY $4.00! I couldn't believe it, I could not do that again if I tried! :-)
I really only needed 2 boxes of cereal bars for the band but with the coffee coupons, it made it worth buying the 4 and it's not like we won't eat them! :-) So, $7.xx after the cat for the coffee and all of those cereal bars is not a bad deal! I will continue to roll the $10 catalina with this deal too and so my oop (out of pocket) will be less next time.
No comments:
Post a Comment